Na zajęciach projektowych „Fizyka z eksperymentem i wszystko proste” znowu badaliśmy zjawiska optyczne za pomocą ławy optycznej.
Tym razem zamontowaliśmy na stoliku optycznym szklany przyrząd zwany pryzmatem. Najpierw skierowaliśmy na niego światło lasera i zaobserwowaliśmy załamanie promienia przy wejściu i wyjściu z pryzmatu. Potem wykorzystaliśmy światło żarówki w lampie, zwane światłem białym. Tym razem oprócz załamania nastąpiło rozszczepienie światła białego.
Byliśmy zachwyceni obrazem na ekranie (ściana klasy) – skojarzyliśmy go z pięknym zjawiskiem pogodowym obserwowanym podczas słonecznej pogody bezpośrednio po deszczu. Krople wody mają kształt przypominający pryzmat, promienie słoneczne ulegają w nich rozszczepieniu, a na niebie obserwujemy wtedy tęczę, czyli tzw. widmo światła białego.
Kiedyś na zajęciach otrzymaliśmy zjawisko odwrotne. Wykorzystując tarczę z barwnymi trójkątami kręconą na wirownicy nakładaliśmy te barwy na siebie i otrzymaliśmy „prawie” białą tarczę. Na wycieczce w ogrodzie doświadczeń obserwowaliśmy podobne zjawisko. Na plastyce też wykorzystujemy mieszanie różnych farb aby dostać nową o innym kolorze!